Projekt “U društvu mikroba”


 

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

NAZIV PROJEKTA

U društvu mikroba

NOSITELJ PROJEKTA:

Hrvatsko mikrobiološko društvo (HMD)

O PROJEKTU

Projekt Hrvatskog mikrobiološkog društva „U društvu mikroba“ financiran je od strane Europskog socijalnog fonda te iz Državnog proračuna i traje od 19.3.2018. do 18.1.2020.

Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja (DKU) na fakultetima.

Društveno korisno učenje je nastavna metoda kojom studenti znanje i vještine stečene kroz studij primjenjuju u provedbi projekata kojim se rješavaju konkretni društveni problemi. Osim toga, DKU se prepoznaje kao učinkovit način povezivanja studenata i visokoškolskih nastavnika s organizacijama civilnoga društva i širom društvenom zajednicom te kao važan poticaj u pronalaženju prvog posla po završetku školovanja.

Ovo je prvi projekt društveno korisnog učenja na području mikrobiologije u Republici Hrvatskoj i provest će se u suradnji s našim partnerima iz akademske zajednice (Hrvatsko katoličko sveučilište, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, i Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) te partnerima iz civilnog društva (Bioteka – udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti, te BIUS – udruga studenata biologije).

Kroz provedbu projekta provest ćemo mnoge aktivnosti kroz koje ćemo ostvariti projektne ciljeve. U prvom ćemo dijelu projekta kroz više radionica i jedno studijsko putovanje educirati zaposlenike visokoobrazovnih ustanova i volontere partnerskih udruga o DKU te pojačati mentorske i nastavničke kompetencije sveučilišnih nastavnika. Predviđene edukacije obuhvaćaju:

– Edukaciju o društveno korisnom učenju, primjeni nastavnih metoda i vrednovanju rada studenata koju će održati izv. prof. dr. sc. Nives Mikelić Preradović, (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), renomirana stručnjakinja s područja DKU,

– Edukaciju o izradi planova učenja i mentorskih programa društveno korisnog učenja koju će održati izv. prof. dr. sc. Ines Radanović (Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu), stručnjakinja u primjeni nastavnih metoda,

– Edukaciju o mogućnostima interpretacije znanstvenih tema putem različitih medija namijenjenih široj javnostikoju će održati Emma Clayton, mag. oecol. et. prot. nat (Frontiers for Young Minds), stručnjakinja u komunikaciji između znanstvene zajednice i šire javnosti i Sanja Lepur (Virtualna tvornica), stručnjakinja za pripremu interaktivnih web materijala.

Na kraju prvog dijela projekta, mentori i volonteri posjetiti će muzej mikroba “Micropia” u Amsterdamu, koji se ističe jedinstvenim i originalnim pristupom u prikazivanju mikrobioloških tema široj javnosti s čime ostvaruje važnu društvenu ulogu.

U nastavku projekta ćemo u provedbu uključiti studente PMF-a, PBF-a, MF-a, VET-a i HKS-a. Njima će sudjelovanje na projektu u „U društvu mikroba“ omogućiti da, za mnoge vjerojatno prvi put, znanja i vještine stečene na fakultetu primjene u praksi te tako daju svoj doprinos društvu u cjelini i pripreme da postanu aktivni aktivni članovi civilnog društva, osvijeste svoje građanske odgovornosti u zajednici i tako doprinesu razvoju civilnog društva. Nakon što prođu potrebne edukacije (za primjenu stečenih znanja u lokalnoj zajednici, razvoj i poboljšanje komunikacijskih i prezentacijskih vještina, o provedbi DKU-a i o pripremi interaktivnih materijala za učenje), studenti će uz pomoć svojih mentora identificirati društveno relevantne teme iz raznih podgrana mikrobiologije te pripremiti materijale koji će biti predstavljeni u Virtualnom muzeju mikroba. Osim toga, provesti će radionice za djecu u osnovnim školama i u partnerskoj udruzi Bioteka te održati predavanja s ciljem edukacije javnosti.

CILJEVI PROJEKTA

  1. Ojačati stručne, analitičke i zagovaračke kapacitete Hrvatskog mikrobiološkog društva kroz suradnju s Prirodoslovno-matematičkim fakultetom, Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom, Veterinarskim fakultetom, Medicinskim fakultetom u Rijeci i Hrvatskim katoličkim sveučilištem te pridonijeti uspostavi održivih programa DKU-a
  2. Poboljšati stjecanje znanja i vještina studenata aktivnim sudjelovanjem i stjecanjem praktičnih iskustava kroz DKU

INFORMACIJE O PROJEKTU

Ukupna vrijednost projekta: 1.182.333,58 HRK

Iznos koji sufinancira EU (bespovratna sredstva): 1.004.983,54 HRK

Razdoblje provedbe projekta: od 19.3.2018. do 18.1.2020.

Kontakt e-mail za više informacijaudrustvumikroba@hmd-cms.hr

Više informacija o mogućnostima EU sufinanciranja projekata potražite na adresi: www.strukturnifondovi.hr, a o Operativnom programu Učinkoviti ljudski potencijali na adresi: www.esf.hr

Sadržaj ove mrežne stranice isključiva je odgovornost Hrvatskog mikrobiološkog društva. Stajališta izražena na ovoj mrežnoj stranici isključiva su odgovornost Hrvatskog mikrobiološkog društva i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge.

 

web stranica projekta

Projekt "U Društvu mikroba"

Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
Zanimljivosti

17.06.2021. Zanimljivosti
Projekt Virtulab
VIRTULAB je virtualno umrežen znanstveno-istraživački laboratorij za primarne i sekundarne sirovine.
29.03.2021. Novosti Zanimljivosti
Naša članica, prof. dr. sc. Dijana Škorić u podkistu o koronavirusu i cjepivu
Podkist je podcast Zavoda za komunikacijske i svemirske tehnologije (ZKIST) u kojem se razgovara o znanstvenim i tehnološkim temama te temama povezanim sa studiranjem i učenjem. Cilj je u opuštenoj atmosferi približiti najnovija znanstvena istraživanja široj publici, dati studentima širi pogled na to što uče te poslušati savjete starijih kolega o studiranju, radu i napredovanju u profesionalnoj karijeri.
Postani član HMD-a

Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.

Postani član

Šaljite nam novosti

Novosti i zanimljivosti nam šaljite na urednik@hmd-cms.hr.

Skupovi HMD-a

Power of Microbes in Industry and Environment 2023

Date: May 15th to 18th 2023

Venue: Poreč, Croatia

It is our great pleasure to invite you to the symposium “Power of Microbes in Industry and Environment 2023”, which will be held in Poreč, Croatia from May 15th to 18th 2023.

Posjeti web stranicu


Arhiva skupova

Ostali skupovi

19th International Congress of the Hungarian Society for Microbiology

Date: 5-7 July, 2023

Venue: Budapest, Hungary


CROBiB 2023

Date: 25. - 27. svibnja 2023.

Venue: The Westin hotel, Zagreb


11th Trends in Medical Mycology

Date: October 20-23, 2023

Venue: Athens, Greece


Izdavaštvo

Priručnik za vježbe iz opće mikrobiologije

Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.

Naruči Više


Veterinarska imunologija

Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima. 
(Iz recenzije)

Naruči Više


Veterinarska klinička imunologija

Iako je riječ o sveučilišnom udžbeniku, knjiga je po svom sadržaju i opsegu namijenjena i kolegama veterinarima koji rade u praksi, ponajprije onima koji se u svagdašnjem radu bave tzv. malom praksom.

Naruči Više