Prof. dr. sc. Stipan Jonjić s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci postao je novi član Leopoldine, Njemačke nacionalne akademije znanosti. Za istaknuti je kako je prof. dr. sc. Stipan Jonjić odlikovan za svoj istraživački rad u području virusne imunologije.
Prof. dr. sc. Stipan Jonjić s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci postao je novi član Leopoldine, Njemačke nacionalne akademije znanosti. Profesor Jonjić radi i djeluje u svojstvu redovitog profesora i predstojnika Zavoda za histologiju i embriologiju te Centra za proteomiku pri Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.
Za istaknuti je kako je prof. dr. sc. Stipan Jonjić odlikovan za svoj istraživački rad u području virusne imunologije, a detaljnije informacije o njegovom istraživačkom radu i ciljevima mogu se vidjeti na mrežnoj stranici: http://www.medri.uniri.hr/~jstipan/
Tom prigodom predsjednik Leopoldine Jorg Hacker uputio je prof. dr. sc. Jonjiću pismo čestitke u kojemu, između ostaloga, kaže:
„Vaše imenovanje u Akademiju jest pokrenuto kao priznanje Vašim znanstvenim dostignućima i Vaše osobne pozicije unutar znanstvenih krugova, te mi stoga dopustite da Vam iskreno čestitam na ovom imenovanju.“
Leopoldina je najstarija svjetska akademija prirodnih znanosti njemačkoga govornoga područja, osnovana pred gotovo 350 godina. Izabrani znanstvenici članovi su određene sekcije unutar Akademije a to članstvo zaslužili su svojom akademskom izvrsnošću. Leopoldina savjetuje državne ustanove o znanstvenim pitanjima i potiče razmjenu ideja s inozemnim akademijama i znanstvenicima. Otprilike tri četvrtine njezinih članova su iz njemačkog govornog područja (Njemačka, Austrija i Švicarka), dok preostala četvrtina potječe iz drugih zemalja. Od travnja 1991. godine, Leopoldina postoji u svojstvu neprofitne udruge te je u srpnju 2008 proglašena Njemačkom nacionalnom akademijom znanosti. U tom svojstvu Leopoldina obnaša predstavničku funkciju u međunarodnim organizacijama i tijelima sastavljenim na temelju nacionalnih akademija.
via: www.uniri.hr
Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu
Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.
Slovenian Microbiome Network Symposium 2023: Unraveling the Healthy Microbiome
Date: November 30 - December 1, 2023
Venue: Maribor, Slovenia
11th Trends in Medical Mycology
Date: October 20-23, 2023
Venue: Athens, Greece
Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.
Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima.
(Iz recenzije)
Iako je riječ o sveučilišnom udžbeniku, knjiga je po svom sadržaju i opsegu namijenjena i kolegama veterinarima koji rade u praksi, ponajprije onima koji se u svagdašnjem radu bave tzv. malom praksom.