Poštovane kolegice i kolege,
u protekla 22 mjeseca sudjelovali smo u provedbi projekta pod nazivom „U društvu mikroba“ (www.hmd-cms.hr/u-drustvu-mikroba) kojeg je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Ovo je prvi projekt društveno korisnog učenja mikrobiologije u Republici Hrvatskoj i provelo ga je Hrvatsko mikrobiološko društvo kao nositelj u suradnji s našim partnerima iz akademske zajednice (Hrvatsko katoličko sveučilište, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, i Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) i udruga civilnoga društva (Bioteka – udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti, te BIUS – udruga studenata biologije).
Pozivamo Vas na završnu svečanost projekta koji će se održati u ponedjeljak 13. siječnja 2020. u 14h u velikoj dvorani Hrvatskog novinarskog doma, Perkovčeva 2, u Zagrebu. Prikazat ćemo brojne i raznolike aktivnosti provedene u svrhu razvoja društveno korisnog učenja u našim partnerskim visokoškolskim institucijama i udrugama. Svoja iskustva prezentirat će predstavnici svih skupina projektnih sudionika – studenata, udruga Bioteka i BIUS, te sveučilišnih nastavnika mentora. Predstavit ćemo vam i Microseum (www.microseum.net), naš virtualni muzej mikroba.
U privitku je program završne svečanosti.
Veselimo se vašem dolasku!
Prof. dr. sc. Dijana Škorić
Glavna koordinatorica projekta
Lidija Đevoić
Voditeljica projekta
Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu
Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.
Slovenian Microbiome Network Symposium 2023: Unraveling the Healthy Microbiome
Date: November 30 - December 1, 2023
Venue: Maribor, Slovenia
Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.
Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima.
(Iz recenzije)
Iako je riječ o sveučilišnom udžbeniku, knjiga je po svom sadržaju i opsegu namijenjena i kolegama veterinarima koji rade u praksi, ponajprije onima koji se u svagdašnjem radu bave tzv. malom praksom.