Poziv na predavanje: dr. sc. Ruža Frkanec, Imunološka sekcija, Zagreb, 29.6.2011.

13.06.2011. Novosti

Pozivamo sve zainteresirane na sastanak Imunološke sekcije, 29.06.2011., s početkom u 14 h, u dvorani Imunološkog zavoda d.d. (Rockefellerova 5), na kojem će dr.sc. Ruža Frkanec održati predavanje pod nazivom: “Analiza molekula i makromolekularnih struktura u otopini fizikalno-kemijskim metodama – primjeri i iskustva”.

Dr.sc. Ruža Frkanec viši je znanstveni suradnik u Odjelu za istraživanje Imunološkog zavoda i voditelj projekta “Nove formulacije antigena i imunostimulatora – utjecaj na imunoreakciju” kojeg financira MZOŠ, te sudjeluje u istraživačkim projektima Imunološkog zavoda.

Cilj predavanja dr.sc. Ruže Fraklnec je predstaviti tri metode koje su primjenjive za studiranje molekula i bioloških makromolekularnih struktura u otopini. Mikroskopija atomskih sila (engl. Atomic Force Microscopy, AFM) primjenjuje se za oslikavanje strukture površine bioloških uzoraka, od makromolekula do živih stanica. AFM je nedestruktivna metoda koja omogućava oslikavanje uzorka u fiziološkim uvjetima i priprava uzorka za oslikavanje AFM-om je jednostavna. Druga metoda je spektroskopska, metoda diamičkog raspršenja svjetlosti (engl. Dynamic Light Sccatering, DLS). Spektroskopija proučava strukturu tvari putem međudjelovanja s elektromagnetskim zračenjem. Vrstu međudjelovanja određuje valna duljina (energija) zračenja. Tvari možemo spektroskopski identificirati (“spektralni potpis”), a isto tako preko određenih parametara možemo pratiti dinamičke promjene u sustavu (kinetika reakcija). Analitičke metode primjenjive u otopini izuzetno su korisne za dobivanje strukturnih i funkcionalnih informacija o biološkim makromolekulama i sustavima u fiziološki relevantnim uvjetima. Treća metoda je tekućinska kromatografija visoke učinkovitosti (engl. High Performance Liquid Chromatography, HPLC), metoda široke primjenjivosti, visoke specifičnosti, preciznosti i reproducibilnosti u kvalitativnoj i kvantitativnoj analizi različitih molekula u otopini ili u kompleksnom biološkom materijalu.

Projekt "U Društvu mikroba"

Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
Zanimljivosti

17.06.2021. Zanimljivosti
Projekt Virtulab
VIRTULAB je virtualno umrežen znanstveno-istraživački laboratorij za primarne i sekundarne sirovine.
29.03.2021. Novosti Zanimljivosti
Naša članica, prof. dr. sc. Dijana Škorić u podkistu o koronavirusu i cjepivu
Podkist je podcast Zavoda za komunikacijske i svemirske tehnologije (ZKIST) u kojem se razgovara o znanstvenim i tehnološkim temama te temama povezanim sa studiranjem i učenjem. Cilj je u opuštenoj atmosferi približiti najnovija znanstvena istraživanja široj publici, dati studentima širi pogled na to što uče te poslušati savjete starijih kolega o studiranju, radu i napredovanju u profesionalnoj karijeri.
Postani član HMD-a

Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.

Postani član

Šaljite nam novosti

Novosti i zanimljivosti nam šaljite na urednik@hmd-cms.hr.

Skupovi HMD-a

Power of Viruses 2024

Date: 25-28 September 2024

Venue: Zadar, Croatia

We are honoured and pleased to invite you to the second international symposium “Power of Viruses 2024” to be held at the Hotel Kolovare, Zadar, Croatia, 25-28 September 2024.

Posjeti web stranicu


Arhiva skupova

Ostali skupovi

52nd EEMGS and 15th ICAW

Date: 23rd - 27th September 2024

Venue: Rovinj, Croatia


PCR i qPCR u mikrobiologiji i molekularnoi biologiji

Date: 7. i 8. svibnja 2024.

Venue: BICRO BIOCentar, Zagreb


Balkan Fungus 2024: The 3rd Balkan Conference on Medical Mycology and Mycotoxicology

Date: 10 - 12 October 2024

Venue: Belgrade, Serbia


FEMS Summer School for Postdocs 2024

Date: 2 - 10 September 2024

Venue: Mediterranean Institute for Life Sciences (MedILS) in Split, Croatia


Izdavaštvo

Priručnik za vježbe iz opće mikrobiologije

Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.

Naruči Više


Veterinarska imunologija

Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima. 
(Iz recenzije)

Naruči Više