10th Balkan Congres of Microbiology (Microbiologia Balkanica 2017) održan u Sofiji početkom druge polovice studenog okupio je skoro 400 sudionika. Razumljivo, najviše prisutnih bilo je iz regionalnih mikrobioloških društava koja su uključena u Balkansko mikrobiološko društvo. To su društva iz Bugarske, Grčke, Rumunjske, Srbije, Makedonije, Turske, Albanije, Bosne i Hercegovine te Crne Gore. Sudionici iz drugih zemalja uglavnom su bili pozvani predavači ili gosti organizatora Kongresa.
Kongres je svojim izlaganjem: „FEMS, Development, Strategy and Future“ otvorio predsjednik FEMS-a Bauke Oudega, koji je u uvodnim riječima osobito istaknuo suradnju balkanskih društava i ustvrdio da takve suradnje nema u drugim dijelovima Europe. Najavio je i FEMS-ov plan da osnuje FEMS Bank of Knowledge and Equipment.
Trodnevni program Kongresa činila su plenarna i sekcijska predavanja te ktratka izlaganja, a održane su i dvije velike posterske sekcije.
Općenito se može ustvrditi da je Kongres bio dobro organiziran od strane domaćina, Bugarskog mikrobiološkog društva i njihovog predsjednika Angela Galabova, da je program bio sveobuhvatan, kvalitetan i zanimljiv, atmosfera prijateljska i diskusije konstruktivne.
Tijekom Kongresa održan je i sastanak Upravnog odbora Balkanskog društva, kojega čine po tri predstavnika svakog društva članice, a na njega smo kao gosti bili pozvani Bauke Oudega, Vaso Taleski (budući FEMS-ov direktor za skupove) i ja. Tijekom sastanka proglašen sam pridruženim članom tog tijela. Najvažnije rasprave i odluke mogu se sažeto prikazati na ovako:
sljedeći Kongres će biti u Tirani (studeni, 2019.);
namjera Balkanskog društva je zasebna prijava u članstvo FEMS-a;
nije prihvaćen prijedlog Rumunjskog društva za promjenu profila društva;
podijeljen je materijal „Balkan Network of Microbiology“ (autor Angel Galabov).
Tijekom boravka u Sofiji ostvario sam niz kontakata, a osobito sam „reklamirao“ Power of Viruses 2018 i CESAR 2018. Odvojene razgovore imao sam s predsjednikom FEMS-a Bauke Oudegom (Nizozemska) i drugim predstavnicima FEMS-a te članovima rukovodstava društava iz Bugarske (Angel Galabov, predsjednik Društva), Grčke (Athanasios Tsakris, predsjednik Društva), Makedonije (Vaso Taleski, delegat u FEMS-u), Turske (Zeynep Kayacan, predsjednica Društva), Crne Gore (Svetlana Perović, predsjednica Društva) i BiH (Nijaz Tihić, predsjednik Društva). Ti bi razgovori mogli doprinijeti poboljšanju odnosa među našim društvima, obnovi prijašnje dobre suradnje, zajedničkim projektima, a također i većim sudjelovanjem kolega iz tih zemalja na skupovima koje organiziramo.
Prvi povoljni rezultati ovih razgovora i dogovora već su uslijedili. Čine ih:
Bugarsko mikrobiološko društvo prihvatilo je biti suorganizator simpozija Power of Viruses;
Bauke Oudega i Vaso Taleski načelno su prihvatili pozive da dođu na Power of Viruses i/ili CESAR 2018;
predsjednik Balkanskog mikrobiološkog društva predviđa višečlanu delegaciju HMD-a na Kongresu u Tirani;
od autora odnosno urednika dobio sam za Društvo dvije knjige: Mighty Microbes (Bauke Oudega) i Balkan Endemic Nephropathy (Angel Galabov).
Danko Hajsig
Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu
Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.
Date: May 15th to 18th 2023
Venue: Poreč, Croatia
It is our great pleasure to invite you to the symposium “Power of Microbes in Industry and Environment 2023”, which will be held in Poreč, Croatia from May 15th to 18th 2023.19th International Congress of the Hungarian Society for Microbiology
Date: 5-7 July, 2023
Venue: Budapest, Hungary
Date: 25. - 27. svibnja 2023.
Venue: The Westin hotel, Zagreb
11th Trends in Medical Mycology
Date: October 20-23, 2023
Venue: Athens, Greece
Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.
Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima.
(Iz recenzije)
Iako je riječ o sveučilišnom udžbeniku, knjiga je po svom sadržaju i opsegu namijenjena i kolegama veterinarima koji rade u praksi, ponajprije onima koji se u svagdašnjem radu bave tzv. malom praksom.