Među sedam novih znanstvenih centara izvrsnosti i Znanstveni centar izvrsnosti za virusnu imunologiju i cjepiva koji će voditi prof. dr. Stipan Jonjić

11.11.2014. Novosti

Hrvatska znanost bogatija je za sedam znanstvenih centara izvrsnosti koji su proglašeni u ponedjeljak na sjednici Nacionalnoga vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj održanoj u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) na kojoj je izraženo i zadovoljstvo kvalitetom provedenog međunarodnoga vrednovanja koje je dovelo do toga važnog događaja za hrvatsku znanost.

Među proglašenih sedam znanstvenih centara izvrsnosti dva su u području prirodnih znanosti – Znanstveni centar izvrsnosti za napredne materijale i senzore – CEMS, zajednički centar Instituta Ruđera Boškovića (IRB) i Instituta za fiziku i Znanstveni centar izvrsnosti za znanost i tehnologiju (STIM) koji će voditi prof. dr. Vlasta Bonačić-Koutecký sa Sveučilišta u Splitu.

I u području biomedicinskih znanosti dva su centra izvrsnosti – Znanstveni centar izvrsnosti za reproduktivnu i regenerativnu medicinu, integrirani znanstveni centar izvrsnosti Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Znanstveni centar izvrsnosti za virusnu imunologiju i cjepiva koji će voditi prof. dr. Stipan Jonjić s Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci.

Dva su centra izvrsnosti i u području humanističkih znanosti – Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku koji će voditi prof. dr. Ante Čović s Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Znanstveni centar izvrsnosti za hrvatsko glagoljaštvo na čijem će čelu biti dr. Milan Mihaljević sa Staroslavenskog instituta.

U području društvenih znanosti proglašen je jedan znanstveni centar izvrsnosti – Znanstveni centar izvrsnosti za školsku efektivnost i menadžment na čelu s prof. dr. Juricom Pavičićem s Ekonomskoga fakulteta Sveučilišta u Zagreb.

Ministra znanosti, obrazovanja i sporta Vedrana Mornara raduje što je proglasio znanstvene centre izvrsnosti, ali ga ne raduje činjenica što će MZOS, kako je rekao, za sve te centre moći izdvojiti samo dva i pol milijuna kuna.

Preuzeto od HINE

Projekt "U Društvu mikroba"

Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
Zanimljivosti

17.06.2021. Zanimljivosti
Projekt Virtulab
VIRTULAB je virtualno umrežen znanstveno-istraživački laboratorij za primarne i sekundarne sirovine.
29.03.2021. Novosti Zanimljivosti
Naša članica, prof. dr. sc. Dijana Škorić u podkistu o koronavirusu i cjepivu
Podkist je podcast Zavoda za komunikacijske i svemirske tehnologije (ZKIST) u kojem se razgovara o znanstvenim i tehnološkim temama te temama povezanim sa studiranjem i učenjem. Cilj je u opuštenoj atmosferi približiti najnovija znanstvena istraživanja široj publici, dati studentima širi pogled na to što uče te poslušati savjete starijih kolega o studiranju, radu i napredovanju u profesionalnoj karijeri.
Postani član HMD-a

Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.

Postani član

Šaljite nam novosti

Novosti i zanimljivosti nam šaljite na urednik@hmd-cms.hr.

Skupovi HMD-a

Power of Microbes in Industry and Environment 2023

Date: May 15th to 18th 2023

Venue: Poreč, Croatia

It is our great pleasure to invite you to the symposium “Power of Microbes in Industry and Environment 2023”, which will be held in Poreč, Croatia from May 15th to 18th 2023.

Posjeti web stranicu


Arhiva skupova

Ostali skupovi

19th International Congress of the Hungarian Society for Microbiology

Date: 5-7 July, 2023

Venue: Budapest, Hungary


CROBiB 2023

Date: 25. - 27. svibnja 2023.

Venue: The Westin hotel, Zagreb


11th Trends in Medical Mycology

Date: October 20-23, 2023

Venue: Athens, Greece


Izdavaštvo

Priručnik za vježbe iz opće mikrobiologije

Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.

Naruči Više


Veterinarska imunologija

Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima. 
(Iz recenzije)

Naruči Više


Veterinarska klinička imunologija

Iako je riječ o sveučilišnom udžbeniku, knjiga je po svom sadržaju i opsegu namijenjena i kolegama veterinarima koji rade u praksi, ponajprije onima koji se u svagdašnjem radu bave tzv. malom praksom.

Naruči Više