Pozivamo sve zainteresirane na sastanak Imunološke sekcije, 29.06.2011., s početkom u 14 h, u dvorani Imunološkog zavoda d.d. (Rockefellerova 5), na kojem će dr.sc. Ruža Frkanec održati predavanje pod nazivom: “Analiza molekula i makromolekularnih struktura u otopini fizikalno-kemijskim metodama – primjeri i iskustva”.
Dr.sc. Ruža Frkanec viši je znanstveni suradnik u Odjelu za istraživanje Imunološkog zavoda i voditelj projekta “Nove formulacije antigena i imunostimulatora – utjecaj na imunoreakciju” kojeg financira MZOŠ, te sudjeluje u istraživačkim projektima Imunološkog zavoda.
Cilj predavanja dr.sc. Ruže Fraklnec je predstaviti tri metode koje su primjenjive za studiranje molekula i bioloških makromolekularnih struktura u otopini. Mikroskopija atomskih sila (engl. Atomic Force Microscopy, AFM) primjenjuje se za oslikavanje strukture površine bioloških uzoraka, od makromolekula do živih stanica. AFM je nedestruktivna metoda koja omogućava oslikavanje uzorka u fiziološkim uvjetima i priprava uzorka za oslikavanje AFM-om je jednostavna. Druga metoda je spektroskopska, metoda diamičkog raspršenja svjetlosti (engl. Dynamic Light Sccatering, DLS). Spektroskopija proučava strukturu tvari putem međudjelovanja s elektromagnetskim zračenjem. Vrstu međudjelovanja određuje valna duljina (energija) zračenja. Tvari možemo spektroskopski identificirati (“spektralni potpis”), a isto tako preko određenih parametara možemo pratiti dinamičke promjene u sustavu (kinetika reakcija). Analitičke metode primjenjive u otopini izuzetno su korisne za dobivanje strukturnih i funkcionalnih informacija o biološkim makromolekulama i sustavima u fiziološki relevantnim uvjetima. Treća metoda je tekućinska kromatografija visoke učinkovitosti (engl. High Performance Liquid Chromatography, HPLC), metoda široke primjenjivosti, visoke specifičnosti, preciznosti i reproducibilnosti u kvalitativnoj i kvantitativnoj analizi različitih molekula u otopini ili u kompleksnom biološkom materijalu.
Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu
Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.
Biomolecules in/for the 21st Century
Date: From October 2020 to March 2021
Venue: Online
Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.
Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima.
(Iz recenzije)
Iako je riječ o sveučilišnom udžbeniku, knjiga je po svom sadržaju i opsegu namijenjena i kolegama veterinarima koji rade u praksi, ponajprije onima koji se u svagdašnjem radu bave tzv. malom praksom.