U petak 22. siječnja 2016. godine, pod predsjedavanjem Frane Delaša održana je Godišnja skupština Hrvatskog mikrobiološkog društva. Mjesto održavanja bio je Institut Ruđer Bošković u Zagrebu, a s obzirom na opsežan dnevni red i trajanje, skupština je uključivala i stanku s osvježenjem.
Četvrtu godinu za redom Skupština je započela dodjelom nagrada Društva. Plaketa HMD-a je najviše javno priznanje članu HMD-a, a dodjeljuje se za posebne zasluge i doprinos na unapređenju rada Društva, kao i vrijedan znanstveni i stručni rad u području mikrobiologije. Ove godine dobitnica Plakete je Jagoda Šušković, dugogodišnja profesorica na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu i donedavna predsjednica Sekcije za primjenjenu mikrobiologiju HMD-a. Dobitnica se kratkim govorom zahvalila na priznanju.
Godišnja nagrada mladom znanstveniku sastoji se od Povelje i novčane nagrade, a dodjeljuje se s ciljem poticanja znanstvene izvrsnosti i međunarodne prepoznatljivosti mladih hrvatskih mikrobiologa. Među prijavljenim kandidatima, za dobitnicu je odabrana Vanda Juranić Lisnić (Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci) i to temeljem zbirnog čimbenika odjeka izvornih znanstvenih radova, kao i njezinom doprinosu na pojedinim radovima. Dobitnica je održala kratko i vrlo zanimljivo predavanje kojim je predstavila svoja istraživanja mišjeg citomegalovirusa: “Citomegalovirus – virus koji nas i nakon 70 godina može iznenaditi”.
U preostalom dijelu Skupštine slijedili su izvještaji predsjednika Danka Hajsiga, tajnika Dubravka Jelića i drugih članova Društva kojima je ilustrirana za Društvo vrlo aktivna i dinamična protekla godina. Organizirani su i održani uspješni znanstveni skupovi “Power of Fungi and Mycotoxins in Health and Disease” i “Fifth Central European Symposium on Antimicrobials and Antimicrobial Resistance, CESAR 2015”. Nadalje, Društvo je tijekom 2015. godine intenziviralo veze s regionalnim mikrobiološkim društvima te je bilo suorganizator skupa Hot Topics in Microbiology (HT-micro), a organiziran je i izlet s članovima Slovenskog mikrobiološkog društva. Za sljedeću godinu su u pripremi “Šesti hrvatski mikrobiološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem” i “Power of Microbes in Industry and Environment“. U sklopu Šestog hrvatskog mikrobiološkog kongresa biti će prikazani i rezultati višegodišnjih izdavačkih napora društva, tj. predviđa se predstavljanje „Priručnika za vježbe iz opće mikrobiologije” i on-line Englesko-hrvatskog rječnika s pojmovima iz znanosti o životu.
Sudionici Skupštine su prihvatili sve izvještaje o radu Društva tijekom 2015. godine, a Nadzorni je odbor pozitivnim ocijenio uredno financijsko poslovanje. Na kraju je prihvaćen ambiciozni program rada i proračun za ovu godinu.
Zabilježila Ana Bielen
Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu
Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.
Date: 22 - 25 September 2025
Venue: Zadar, Croatia
The 7th Central European Symposium on Antimicrobials and Antimicrobial Resistance (CESAR2025) will be held from September 22-25, 2025, at the Hotel Kolovare in Zadar, Croatia. This attractive tourist city, located in the center of the East Adriatic, is surrounded by stunning natural landscapes, making it an ideal venue for this important event.Date: 2 - 10 September 2025
Venue: Ohrid, North Macedonia
7th Croatian Congress of Toxicology with International Participation
Date: October 5-8, 2025
Venue: Rab, Croatia
Poziv na simpozij „Ptičji flavivirusi u kontekstu ‘Jednog zdravlja’“
Date: 19. svibnja 2025
Venue: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
12th Trends in Medical Mycology
Date: 19-22 September 2025
Venue: Bilbao, Spain
Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.
Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima.
(Iz recenzije)