Svatko tko makar i površno prati imunologiju, mora primijetiti njezin iznimno brzi napredak i dosege koji su prije samo nekoliko desetaka godina bili nezamislivi. To se ponajprije odnosi na humanu imunologiju, no podjednako vrijedi i za veterinarsku, koja se također ubrzano i svestrano razvija. Ipak, brži napredak ostvaruje se u područjima temeljne animalne imunologije i tek u pojedinim dijelovima primijenjene veterinarske imunologije, poput vakcinologije ili eksperimentalne animalne imunologije. Istodobno, teorijske i praktične spoznaje do kojih se dolazi sustavnim istraživanjima sporije se primjenjuju u svagdašnjoj veterinarskoj kliničkoj praksi. To potvrđuju rijetke publikacije koje pripadaju veterinarskoj kliničkoj imunologiji. Svjesni te spoznaje, ali i potrebe za cjelovitim udžbenikom iz veterinarske kliničke imunologije, pisci ovoga djela odlučili su popuniti tu prazninu. Napisali su knjigu velikog formata čiji je opseg više od 400 stranica, uz brojne izvorne fotografije i primjeren broj tablica.
Udžbenik je podijeljen na osam glavnih poglavlja u sklopu kojih su obrađena najvažnija područja kliničke imunologije, tj. skupine bolesti koje se osnivaju na imunosnim reakcijama i mehanizmima. To se ponajprije odnosi na autoimunosne bolesti i imunodeficijencije, ali i na alergijske i pojedine tumorske bolesti. Također su obrađena najvažnija područja infekcijske imunologije, s naglaskom na veterinarsku vakcinologiju i dijagnostičku imunologiju. Pri tome se u sklopu poglavlja o dijagnostičkoj imunologiji obrađuju i oni postupci koji se primjenjuju i za dijagnosticiranje imunosnih stanja koja nisu posljedica mikrobne infekcije ili nametničke invazije. Zasebna poglavlja posvećena su najvažnijim imunomodulacijskim pripravcima i spojevima odnosno području transplantacije.
Autori
dr. sc. Danko Hajsig
prof. dr. sc. Ljiljana Pinter
prof. dr. sc. Tomo Naglić
prof. dr. sc. Roberto Antolović
Recenzenti
prof. dr. sc. Vladimir Mrljak
prof. dr. sc. Željko Cvetnić
dr. sc. Vladimir Savić
Urednik
dr. sc. Danko Hajsig
Nakladnici
Hrvatsko mikrobiološko društvo
Veterinarski faklutet Sveučilišta u Zagrebu
Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu
Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.
Date: 22 - 25 September 2025
Venue: Zadar, Croatia
The 7th Central European Symposium on Antimicrobials and Antimicrobial Resistance (CESAR2025) will be held from September 22-25, 2025, at the Hotel Kolovare in Zadar, Croatia. This attractive tourist city, located in the center of the East Adriatic, is surrounded by stunning natural landscapes, making it an ideal venue for this important event.Date: 2 - 10 September 2025
Venue: Ohrid, North Macedonia
7th Croatian Congress of Toxicology with International Participation
Date: October 5-8, 2025
Venue: Rab, Croatia
Poziv na simpozij „Ptičji flavivirusi u kontekstu ‘Jednog zdravlja’“
Date: 19. svibnja 2025
Venue: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
12th Trends in Medical Mycology
Date: 19-22 September 2025
Venue: Bilbao, Spain
Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.
Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima.
(Iz recenzije)