Nagrade i javna priznanja

Nagrade i javna priznanja Hrvatskog mikrobiološkog društva
  D O B I T N I C I
Godina Godišnja nagrada mladim znanstvenicima Plaketa HMD-a
2016 Dr. sc. Mateja Ožanič i dr. sc. Marino Korlević Prof. dr. sc. Frane Delaš
2015 Dr. sc. Vanda Juranić Lisnić Prof. dr. sc. Jagoda Šušković
2014 Dr. sc. Ana Maravić Prof. dr. sc. Stjepan Pepeljnjak
2013 Dr. sc. Jurica Žučko Dr. sc. Jasenka Pigac
2012 Dr. sc. Jasna Lalić

01.08.2017. Zanimljivosti
Walnuts may promote health by changing gut bacteria

A new study has found that walnuts in the diet change the makeup of bacteria in the gut, which suggests a new way walnuts may contribute to better health.

01.08.2017. Zanimljivosti
New tool to distinguish between viral, bacterial infections

Antibiotics are lifesaving drugs, but overuse is leading to antibiotic resistance, one of the world's most pressing health threats. Scientists identified 11 genetic markers in blood that accurately distinguished between viral and bacterial infections 80 to 90 percent of the time. The finding is important because physicians don't have a good way to confirm bacterial infections like pneumonia and more-often-than-not default to an antibiotic.

Power of Viruses

Date: May 16-18, 2018

Venue: Poreč, Croatia

It is with great pleasure that we invite you to attend the conference Power of Viruses in Valamar Diamant Hotel, Poreč, Croatia, during May 16-18, 2018.

CESAR 2018

Date: 19-22 September 2018

It is our great pleasure to invite you to the 6th Central European Symposium on Antimicrobials and Antimicrobial Resistance, CESAR2018.

21st Annual Meeting of the European Society of Clinical Virology

Date: September 23rd - 26th, 2018