Nadzorni odbor

Predsjednik nadozornog odbora

Dr. sc. Danko Hajsig, dr. vet. med.

Mob: +385 91 3745 066
E-mail: danko.hajsig@hmd-cms.hr

Doc. dr. sc. Suzana Hađina

Veterinarski fakultet
Sveučilište u Zagrebu
Heinzelova ulica 55
Tel: + 385 1 2390 233
E-mail: suzana.hadina@vef.hr

Izv. prof. dr. sc. Jasna Mrvčić

Prehrambeno-biotehnološki fakultet
Sveučilište u Zagrebu
Pierottijeva ulica 6
Tel: + 385 1 4605 127
E-mail: jmrvcic@pbf.hr

26.02.2020. Novosti Zanimljivosti
Remdesivir and chloroquine effectively inhibit the recently emerged novel coronavirus (2019-nCoV) in vitro
Our findings reveal that remdesivir and chloroquine are highly effective in the control of 2019-nCoV infection in vitro. Since these compounds have been used in human patients with a safety track record and shown to be effective against various ailments, we suggest that they should be assessed in human patients suffering from the novel coronavirus disease.
13.09.2018. Zanimljivosti
Probiotics are mostly useless and can actually hurt you
Probiotics are living micro-organisms that are taken by millions of people to boost their microbiome or to restore their gut ecosystem after a dose of antibiotics. Yet questions remain about whether they actually work.

“7th Croatian Congress of microbiology with International Participation” with satellite symposium “Power of Fungi and Mycotoxins in Health and Disease 2020”

Date: September 8-11, 2020

It is our great pleasure to invite you to the “7th Croatian Congress of Microbiology” with satellite symposium "Power of Fungi and Mycotoxins in Health an Disease 2020" which will be held in Sveti Martin na Muri, Croatia from September 8th to 11th 2020.

FEMS Conference on Microbiology 2020

Date: 2-4 July 2020