Crtice iz povijesti HMD-a

„Mikrobi su svugdje, mikrobi su svemoćni, mikrobi imaju posljednju riječ“, čuvene su misli francuskog kemičara i bakteriologa Louisa Pasteura (1822-1895) koji je opovrgavanjem teorije „spontane generacije“ otvorio jedan sasvim novi pogled u živi mikro-svijet i intenzivirao njegovo proučavanje unutar različitih grana znanosti. Danas se mikrobi proučavaju unutar humane i veterinarske medicine, biologije općenito, molekularne biologije, ekologije, agronomije, biokemije i biotehnologije, a razvoj mikrobiologije kao jedne discipline unutar tih biomedicinskih, prirodnih i tehničkih znanosti potaknuo je okupljanje stručnjaka različitih profila unutar mikrobioloških društava. Tako je i u tadašnjoj nam državi 1957. osnovano Društvo mikrobiologa Jugoslavije, točnije Savez društava mikrobiologa Jugoslavije (SDMJ) čije su članice bile slovensko, srpsko i naravno hrvatsko mikrobiološko društvo (HMD). Među osnivačima bila je dr. sc. Vera Johanides, u to vrijeme profesorica na studiju biotehnologije u Zagrebu. Temeljni cilj Društva je okupljanje stručnjaka iz različitih područja mikrobologije koji će razmjenjivati iskustva i spoznaje te sudjelovati u edukaciji budućih generacija mikrobiologa. Da bi se takvi ciljevi ostvarili Društva unutar Saveza su pokrenula organizaciju kongresa, savjetovanja i edukacijskih tečajeva. Od osnutka SDMJ održano je ukupno šest kongresa mikrobiologa Jugoslavije koji su organizirani periodično svake četiri godine, a prvi je bio u Beogradu 1968. Hrvatska je bila domaćin i organizator drugog (Opatija, 1972.) i petog (Poreč, 1985.) kongresa SDMJ. Zadnji  kongres SDMJ održan je u Mariboru 1989. U to vrijeme je predsjednik Saveza bio akademik Slavko Cvetnić. Raspadom Jugoslavije raspao se i SDMJ i od tada HMD nastavlja svoje aktivnosti kao samostalna organizacija. Također, HMD od 1992. djeluje kao samostalna organizacija unutar Saveza mikrobioloških društava Europe (Federation of European Microbiological Societies, FEMS) i svijeta (International Union of Microbiological Societies, IUMS).

Hrvatsko mikrobiološko društvo svoje plodonosne aktivnosti može zahvaliti entuzijazmu i predanosti svojih članova iz čijih su se redova birali predsjednici na vrijeme od četiri godine. To su redom bili prim. dr. sc. Nastja Kučišec-Tepeš (1991-1995), dr. sc. Vladimir Mihoković (1995-1999), prof. dr. sc. Ljiljana Pinter (dva mandata, 1999-2007) i današnji predsjednik dr. sc. Danko Hajsig. Društvo je prema statutu nastavilo djelovati kao udruga koja okuplja mikrobiologe i stručnjake srodnih struka u svrhu unaprijeđenja svih grana mikrobiologije ali i pružanje stručne i znantvene pomoći u obrazovnom sustavu. Ratno vrijeme je dakako usporilo rad Društva, te je prvi znanstveno stručni skup „Vakcinologija danas i sutra“ održan u Zagrebu tek 1994. godine. No već 1996. u Opatiji održan je Prvi hrvatski mikrobiološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem i od tada se nacionalni kongresi održavaju svake četiri godine. U organizaciji tematskih skupova HMD započinje suradnju s drugim mikrobiološkim društvima srednje Europe. Prvi među takvim skupovima bio je hrvatsko-slovenski simpozij o zoonozama „Zoonoses Today and Tomorrow“, održan 2001. na Plitvičkim jezerima. Godinu nakon u Opatiji je održan prvi smipozij industrijske mikrobiologije i mikrobne ekologije „Power of Microbes in Industry and Environment“,  a su-organizatori su bili mađarsko i slovensko mikrobiološko društvo. Skup se od tada održava svake tri godine, a poput kakvih mikroba umnažaju se i članice koje potpomažu organizaciju. Rezultat rasta vidljiv je 2011. kada je održan treći skup, a u organizaciji su osim Mađara i Slovenaca sudjelovala i Društva iz još nekih zemalja (Češka, Slovačka, Turska, Austrija i Italija). Od 2003. na Brijunima počinje periodično (svake tri godine) održavanje simpozija o antimikrobnoj rezistenciji „CESAR“ (Central European Symposium on Antimicrobial Resistance). Prvi CESAR organiziran je u suradnji s austrijskim, čehoslovačkim, mađarskim, i slovenskim Društvom, domaćin drugog CESAR-a 2006. bilo je Čehoslovačko mikrobiološko društvo, a treći CEASAR 2009. ponovno je organiziran u Hrvatskoj (Zadar), u suradnji s mikrobiolozima Češke, Slovačke, Mađarske i Slovenije. Društvo je i su-organizator Central European Forum on Microbiology (CEFORM) koji je 2005. i 2009. održan u Mađarskoj, a 2011. u Sloveniji. U Zadru je 2008. održana radionica o adenovirusima, a u Zagrebu jednodnevni simpozij posvećen gljivicama i mikotoksinima. Na ovom posljednjem pokazala se potreba za proširenjem skupa te je 2011. u Primoštenu održan međunarodni simpozij o gljivicama i mikotoksinima „Power of Fungi and Mycotoxins in Health and Disease“.

Maja Šegvić Klarić (Priroda 1/11)

05.07.2017. Zanimljivosti
A naturally occurring clay shows promise as an antibiotic

Julian Davies (University of British Columbia) and his team tested the clay as an antibiotic against various bacteria. “It’s been almost all surprises since then,” he says. Solutions of the clay can kill 16 different strains of multidrug-resistant bacteria that commonly infect hospital patients!

14.04.2017. Zanimljivosti
Pet exposure may reduce allergy and obesity

If you need a reason to become a dog lover, how about their ability to help protect kids from allergies and obesity?

Power of Microbes in Industry and Environment 2016

Date: September 28 to October 1 2016

Venue: Krk, Croatia

It is our great pleasure to invite you to the symposium “Power of Microbes in Industry and Environment 2016”, which will be held in Krk (island Krk), Croatia from September 28 to October 1 2016.

The experience of the past meetings motivated our efforts to continue with this series with a clear tendency to include new societies and strengthen the scientific connections among research groups of neighbouring countries.

SAME15

Date: September 3rd - 8th, 2017