O društvu

Djelatnosti Društva su: pružanje stručne i znanstvene pomoći u unapređenju nastave iz mikrobiologije i srodnih disciplina na fakultetima, višim, srednjim i osnovnim školama te vrtićima i drugim obrazovnim organizacijama za djecu i mlade, a također i u privrednim organizacijama; održavanje javnih sastanaka i predavanja; organiziranje stručnih i znanstvenih skupova i kongresa, te organizacija kongresa društva svake četvrte godine; obavještavanje javnosti o djelovanju društva putem sredstava javnog informiranja, znanstvenim publikacijama i na druge načine.

HMD je osnovan 1958.  godine.

Hrvatsko mikrobiološko društvo je član Hrvatskog prirodoslovnog društva, FEMS-a i IUMS-a.

01.08.2017. Zanimljivosti
Walnuts may promote health by changing gut bacteria

A new study has found that walnuts in the diet change the makeup of bacteria in the gut, which suggests a new way walnuts may contribute to better health.

01.08.2017. Zanimljivosti
New tool to distinguish between viral, bacterial infections

Antibiotics are lifesaving drugs, but overuse is leading to antibiotic resistance, one of the world's most pressing health threats. Scientists identified 11 genetic markers in blood that accurately distinguished between viral and bacterial infections 80 to 90 percent of the time. The finding is important because physicians don't have a good way to confirm bacterial infections like pneumonia and more-often-than-not default to an antibiotic.

Power of Microbes in Industry and Environment 2016

Date: September 28 to October 1 2016

Venue: Krk, Croatia

It is our great pleasure to invite you to the symposium “Power of Microbes in Industry and Environment 2016”, which will be held in Krk (island Krk), Croatia from September 28 to October 1 2016.

The experience of the past meetings motivated our efforts to continue with this series with a clear tendency to include new societies and strengthen the scientific connections among research groups of neighbouring countries.

Microbiologia Balkanica 2017

Date: November 16th-18th, 2017

Venue: Park Hotel Moskva, Sofia, Bulgaria

2017 Annual Meeting of the Croatian Immunological Society with EFIS on Tour Symposium