O društvu

Djelatnosti Društva su: pružanje stručne i znanstvene pomoći u unapređenju nastave iz mikrobiologije i srodnih disciplina na fakultetima, višim, srednjim i osnovnim školama te vrtićima i drugim obrazovnim organizacijama za djecu i mlade, a također i u privrednim organizacijama; održavanje javnih sastanaka i predavanja; organiziranje stručnih i znanstvenih skupova i kongresa, te organizacija kongresa društva svake četvrte godine; obavještavanje javnosti o djelovanju društva putem sredstava javnog informiranja, znanstvenim publikacijama i na druge načine.

HMD je osnovan 1958.  godine.

Hrvatsko mikrobiološko društvo je član Hrvatskog prirodoslovnog društva, FEMS-a i IUMS-a.

05.07.2017. Zanimljivosti
A naturally occurring clay shows promise as an antibiotic

Julian Davies (University of British Columbia) and his team tested the clay as an antibiotic against various bacteria. “It’s been almost all surprises since then,” he says. Solutions of the clay can kill 16 different strains of multidrug-resistant bacteria that commonly infect hospital patients!

14.04.2017. Zanimljivosti
Pet exposure may reduce allergy and obesity

If you need a reason to become a dog lover, how about their ability to help protect kids from allergies and obesity?

Power of Microbes in Industry and Environment 2016

Date: September 28 to October 1 2016

Venue: Krk, Croatia

It is our great pleasure to invite you to the symposium “Power of Microbes in Industry and Environment 2016”, which will be held in Krk (island Krk), Croatia from September 28 to October 1 2016.

The experience of the past meetings motivated our efforts to continue with this series with a clear tendency to include new societies and strengthen the scientific connections among research groups of neighbouring countries.

SAME15

Date: September 3rd - 8th, 2017