U posljednje vrijeme imunologija se izrazito ubrzano i svestrano razvija. Njezin značaj lijepo ilustrira činjenica da je 20 od ukupno 104 Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu dodijeljeno upravo za rad iz područja imunologije, a od posljednjih šest nagrada čak tri su dodijeljene za područje imunologije! Stoga se javlja potreba obnove udžbeničke literature iz ovog područja kako bi se kvalitetno pratile nove spoznaje u znanosti i struci.
To je potaknulo autore na pisanje i izdavanje novog sveučilišnog udžbenika Veterinarska imunologija. Udžbeniku je prethodila prva cjelovita knjiga iz veterinarske imunologije koja je pod istim naslovom objavljena 1993. godine, a autori su joj bili Tomo Naglić i Danko Hajsig. Ovo izdanje Veterinarske imunologije je knjiga velikog formata čiji je opseg više od 270 stranica, a obogaćena je brojnim izvornim fotografijama, te tablicama i iznimno kvalitetnim crtežima. Prema riječima recenzenta prof. dr. sc. Tadeja Malovrha knjiga je stručna, a istovremeno razumljiva, te se jednostavno i lako čita. Udžbenik sadrži najnovije imunološke spoznaje i prilagođen je današnjim potrebama onih koji studiraju veterinarsku medicinu odnosno susreću se po prvi puta sa osnovama veterinarske imunologije.
Udžbenik je koncepcijski podijeljen na tri dijela. Prvi dio se odnosi na temeljnu veterinarsku imunologiju te su u njemu sustavno opisana osnovna imunosna načela, ustroj imunosnog sustava, te imunosni mehanizmi. U nastavku slijede poglavlja koja se bave infekcijskom imunologijom, ponajprije infekcijom i imunosti koju infekcija potiče te imunizacijom. Završna poglavlja knjige sadrže najvažnija područja kliničke imunologije. U njima su načelno prikazane bolesti s imunosnom osnovom, a njihov detaljan opis dan je u Veterinarskoj kliničkoj imunologiji. Na taj je način ostvarena zamisao da ove dvije knjige čine cjelinu te zajedno obuhvate sva područja temeljne i kliničke veterinarske imunologije.
Na kraju valja naglasiti da je ovo već četvrta knjiga koju je izdalo Hrvatsko mikrobiološko društvo čime se potcrtava važna i uspješna izdavačka djelatnost Društva.
Autori
dr. sc. Danko Hajsig
prof. dr. sc. Ljiljana Pinter
prof. dr. sc. Roberto Antolović
akademik Josip Madić
Recenzenti
prof. dr. sc. Tadej Malovrh
prof. dr. sc. Albert Marinculić
prof. dr. sc. Stjepan Pepeljnjak
Urednik
dr. sc. Danko Hajsig
Nakladnici
Hrvatsko mikrobiološko društvo (www.hmd-cms.hr)
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (www.vef.unizg.hr)
Osnovna svrha projekta je doprinijeti uvođenju, razvoju i održivosti programa društveno korisnog učenja na fakultetima. Više o projektu
Cilj Društva je okupljanje mikrobiologa i stručnjaka srodnih struka s ciljem unapređenja svih grana mikrobiologije.
Date: May 24-27, 2022
Venue: Sveti Martin na Muri, Croatia
It is our great pleasure to invite you to the “7th Croatian Congress of Microbiology with International Participation“ which will be held in Sveti Martin na Muri, Croatia from May 24-27, 2022.Simpozij “Borba protiv bolesti COVID-19 istraživanjima”
Date: 26. svibnja 2022.
Venue: dvorana Matice hrvatske (Strossmayerov trg 4, Zagreb)
IUMS 2022 – The Hybrid Edition
Date: July 20 to 22, 2022
Venue: Rotterdam, Netherlands
FEMS Conference on Microbiology
Date: 30 June - 2 July 2022
Venue: Belgrade, Serbia
Ovaj sveučilišni priručnik napisalo je petnaestak autora iz desetak visokoškolskih ustanova iz Zagreba i Rijeke, a sadržaj je podijeljen u petnaest, slikama bogato ilustriranih poglavlja u kojima su opisane i obrađene različite bakteriološke, virološke, mikološke, imunološke i molekularno-biološke metode koje se upotrebljavaju u općoj mikrobiologiji koja se studira na nizu različitih fakulteta i visokih škola.
Radi se o vrhunskoj literaturi za potrebe visokoškolske nastave iz veterinarske imunologije. Knjiga je svojim sadržajem namijenjena prvenstveno studentima, ali i veterinarima u praksi i nastavnicima.
(Iz recenzije)
Iako je riječ o sveučilišnom udžbeniku, knjiga je po svom sadržaju i opsegu namijenjena i kolegama veterinarima koji rade u praksi, ponajprije onima koji se u svagdašnjem radu bave tzv. malom praksom.